روانشناس نوجوان روانشناس نوجوان

roga

علت افسردگي


افسردگي در نوجوانان و درمان آن

بيش از شصت درصد  نوجوانان هيچ گاه براي مقابله با افسردگي خود كمكي دريافت نمي كنند؛ در حالي كه كمك به نوجوانان براي اين كه بتوانند با موفقيت افسردگي خود را برطرف كنند بسيار آسان است. وجود يك نوجوان افسرده در خانواده مي تواند مشكلات زيادي به همراه داشته باشد، اما از سوي ديگر، والدين درماني ،  بهترين راه براي خارج كردن كودك از شرايط استرس زاست.

نوجواني يكي از آسيب پذيرترين دوران زندگي است، به ويژه اگر اين دوره انتقال از كودكي به بزرگسالي با افسردگي نيز همراه باشد، نوجواني را دوران آشفتگي نيز ناميده اند، به اين دليل كه فرد ناچار است تغييرات جسماني، عاطفي و اجتماعي را تحمل كند كه مي تواند باعث اضطراب و نگراني او در برخورد با عوامل استرس زا شود. تغيير روحيه و خلق و خوي  در دوران نوجواني تا وقتي زندگي روزمره را تحت تاثير قرار ندهد، طبيعي است. در مقابل، آن دسته از والدين كه با هوشياري براي نوجوانانشان وقت و انرژي مي گذارند و در صورت لزوم مبالغي را هزينه مي كنند مي توانند به نوجوان خود كمك كنند تا آينده خود را بسازد و به سرعت بر نگراني هاي دوره نوجواني غلبه كند. حمايت از نوجوانان در طول اين سفر گذار از كودكي به جواني بسيار آسان تر است تا اين كه بعدها براي بازگرداندن سلامت رواني او به دردسر بيفتيد.

 بايد نوجوانان را تشويق كرد تا مهارت هايي را بياموزند كه به آن علاقه مندند و به آنها انگيزه مي دهد؛ همچنين لازم است اين اطمينان را در آنها ايجاد كنيد كه كاملا” طبيعي است گاهي بعضي چيزها را بخوبي ياد نگيرند و تنها چيزي كه براي آموختن نياز دارند، زمان و تمرين بيشتر است.

به فرزندان خود كمك كنيد تا غرور خود را بازسازي كنند. موفقيت هاي آنان در عرصه هاي مختلف را كه ممكن است يك هنر، ورزش يا مطالعات درسي و غيره باشد، تشويق كنيد، از پيشداوري و پيش بيني بي موقع خودداري كنيد.

با آنها در مورد موضوعاتي نظير فشار همسالان، انتخاب يك برنامه روزمره، دوستيابي، مسائلي نظير سيگار كشيدن، مواد مخدر و مسائل جنسي تا حدي كه امكان دارد و مي تواند براي آنها مفيد باشد، صحبت كنيد.

به طور كلي كودكان خجالتي يا غمگين و كودكاني كه در رفتار و كارهاي خود دچار پسرفت مي شوند را افسرده تلقي مي كنند. همچنين كودك دشواري كه در خانه و مدرسه ايجاد زحمت مي كند نيز ممكن است افسرده باشد و رفتار او مي تواند واكنشي نسبت به استرس باشد.

  موضوع را جدي بگيريد

نوجوانان افسرده همچنين رفتار خودآزارگونه و خود تخريبي از خود بروز مي دهند و درباره مرگ و خودكشي صحبت مي كنند. والدين بايد درباره اين گونه احساسات نوجوانان، بدون ترس از ايجاد افكار خودكشي در ذهن آنان گفتگو كنند. چنين صحبت هايي را يك هشدار تلقي كرده، آن را جدي بگيريد و به دنبال دريافت كمك باشيد.

روابط ناسالم در خانه و بيرون از آن يا نبود يك فرد صميمي مي تواند افسردگي نوجوان را تشديد كند. با فرزند خود برخورد منفي نداشته باشيد و از طعنه و كنايه زدن و انتقاد خودداري كنيد، زيرا او اين عمل شما را طرد كردن خود تلقي ميكند.

روان درماني و رفتار درماني به زماني است كه والدين مشكل نوجوان خود را بسيار حاد و نااميد كننده ببينند و نتوانند آن را در خانه كنترل كنند. اين نوع درمان ها مي تواند براي ايجاد يك نگرش مثبت نسبت به رفتار و بهتر ساختن روابط بين فردي مفيد باشد. تكنيك هاي مراقبه و آرميدگي نيز مي تواند روند بهبود را كامل كند. مربي يا فرد دلسوز و آگاهي كه نوجوان بتواند به راحتي با او درد دل كند، مورد مناسبي است براي اين كه او احساسات سركوب شده خود را تخليه كند. داروهاي ضد افسردگي نيز براي درمان موارد حاد افسردگي مورد استفاده قرار مي گيرد.

والدين مي توانند از مشاوران متخصص روانشناس كودك براي بهينه كردن روش هاي تربيتي كودك از طريق مشاوره حضوري و مشاوره غير حضوري مانند مشاوره تلفني استفاده كنند .


برچسب:
امتیاز:
بازدید: <~PostViwe~>
+ نوشته شده: 1396/9/2 ساعت: 14 توسط:roga :

ويژگي هاي روانشناس خوب


روانشناس كودك خوب :

 

يك روانشناس كودك بايد ظرفيت ارتباطي با درمانگر خود را داشته باشد . اين ظرفيت ارتباطي شامل مولفه هايي چون تقويت اعتماد و بهبودي در كودك است . او بايد با شناختن بسياري از مسائلي مثل: اوتيسم كودكان ، بيش فعالي ، سوءاستفاده ، تروما ، اختلالات رواني ، ناتواني در يادگيري ، نيازهاي خاص و رفتارهايي مثل : قلدري و لجبازي ، پرخاشگري و غير در مواجهه با كودك اشراف داشته باشد .

روانشناس كودك اهميت خود را از كودك مي گيرد و موضوع كودك و مسائل مربوط به او هميشه مورد توجه بوده است. در دوران كودكي، شخصيت اصلي افراد شكل مي گيرد بنابراين مهم ترين و تاثير گذار ترين دوره زندگي، دوره كودكي است در اين دوره فقط مراقبت و نگهداري هاي جسمي از كودك كافي نيست. كودك نياز به مراقبت هاي روحي نيز دارد ، او بايد از لحاظ عاطفي، شخصيتي و هوشي نيز تقويت شود.

 ويژگي هاي يك روانشناس خوب :

اشتياق براي مراقبت و درمان:

براي يك روانشناس خوب بودن ، شور واشتياق واقعي براي مراقبت ازكودكان و نيازهاي آنها است . انسانهاي بالغ و مهربان بيشتر قادر به ارتباط گرفتن و بازي كودكان هستند اين كمك به لذت بردن از درمان و پروسه درمان لازمه يك مشاور كودكان است .

امانت داري:

يك مشاور و روانشناس كودك بايد يك توانايي ذاتي براي بدست اوردن اعتماد كودك و خانواده او را داشته باشد . به طوري كه با او احساس راحتي بكنند و مسائل شخصي و احساسي خود را بدون هيچ كم و كاستي و يا احتياط و خجالتي با او در ميان بگذارند .

يك روانشناس خوب هميشه بايد حريم خصوصي درمانگر و خانواده اش را حفظ كند و آن را موضوع گفتگوي خود با همكاران خود نكند.

تخصص روانشناس كودك:

يك روانشناس كودك بايد داراي مهارت و تخصص در مسايلي باشد كه كودك با آن مواجه مي شود تا بتواند موثر تر با او برخورد كند . به عنوان مثال يك كودك ناتوان در يادگيري مستلزم مشاوره گرفتن از يك روانشناس مدرسه متخصص در تكنيك هاي كمك به كودكان در كلاس درس است . مهارت هاي تخصصي براي ارتباط به اين معناست كه روانشناس بداند در هنگام مشاهده كودكي كه مساله اي براي او پيش آمده است چگونه سوالات درست را از او بپرسد و چگونه داده هاي منتج از پاسخهاي كودك را تجزيه و تحليل كند .

شبكه ارتباطي قوي:

يك مشاور بايد بتواند علاوه بر كودك با شبكه وسيعي از كساني كه در حمايت از كودك موثرند ، ارتباط برقرار كند . مثلا گاهي پيش مي آيد كه مشاور بايد با معلمان مدرسه كودك ، پزشك او و پدر و مادرش و سايريني كه به نحوي در كمك به درمان موفق كودك ، موثر باشند ، ارتباط برقرار كند .

در كنار همه اين گزينه ها ، صبر ، همدلي و شنونده خوب بودن اصلي ترين ويژگي يك مشاور و روانشناس خوب است .

براي كمك و راهنمايي به كودكان خود ميتوانيد از متخصصان روانشناس كه در زمينه كودك فعاليت دارن راهنمايي بگيريد ولي درصورت عدم دسترسي متخصصان ميتوانيد از مشاوران تلفني و آنلاين استفاده كنيد و مشكلات و مسائل كودك خود با اطمينان مطرح كنيد .


برچسب:
امتیاز:
بازدید: <~PostViwe~>
+ نوشته شده: 1396/8/9 ساعت: 10 توسط:roga :

:: مطالب مشابه