هوش كودكان هوش كودكان

roga

عوامل موثر در هوش كودك


كودكان باهوش:

 

هوش بطوركلي معنايي كاملا انتزاعي است . به اين معني كه نمي توانيم مجموعه اي محسوس و عيني را براي تعريف ان نام ببريم . بطور ساده تر هوش مجموعه اي از فراينده هاست كه در شدت و ضعف برخي رفتارهاي فرد نمايان ميشود كه اين رفتار منجر به فعاليتي هدفمند و سازگار با محيط ميگردد . به بيان ديگر هوش نوعي توانايي و قابليت است كه باعث ميشود فرد بصورت منطقي فكر كند و اعمالي كه بدنبال اين انديشيدن انجام ميدهد هدفدار و منطق با محيط است .   

استدلال كردن و اموختن معلومات و پردازش مفاهيم ميتواند از دايره ي هوش مفهوم ان باشد.

در مورد تعريف مفهوم هوش، روان‌شناسان به دو گروه تقسيم شده‌اند: گروه اول بر اين اعتقادند كه هوش، از يك استعداد كلي و واحد تشكيل مي‌شود، اما گروه دوم معتقدند انواع مختلف هوش وجود دارد. آنچه تعريف دقيق از هوش را دچار مناقشه مي‌كند آن است كه هوش يك مفهوم انتزاعي است و در واقع هيچ‌گونه پايه محسوس، عيني و فيزيكي ندارد. هوش، يك برچسب كلي براي گروهي از فرآيندهاست كه از رفتارها و پاسخ‌هاي آشكار افراد استنباط مي‌شود .

ديويد وكسلر، از معروف‌ترين كساني است كه تعريف نافذي از هوش ارائه نموده است. از نظر وي، هوش عبارت است از توانايي كلي و جامع در فرد كه باعث تفكر منطقي، فعاليت هدفمند و سازگاري با محيط مي‌شود. در نظر وي، هوش يك توانايي جامع است..

از عواملي كه در هوش كودك تايثر دارد ميتوان گفت:

-تغذيه كودك

-خواب كافي كودك

-اختصاص دادن وقتي براي مطالعه

-نواختن موسيقي و اموزش ان به كودك

-اموزش مهارتهاي اجتماعي

نقش والدين در تقويت هوش كودكان:

نقش والدين در تربيت فرزندان شايسته در اينجا نمايانگر مي شود بدين ترتيب كه والديني كه مي بينند كودكشان اين توانايي را دارد كه مانند آن ها صحبت كند و يا مسائل ديگر ؛ بايد بتوانند كه اين قابليت و توانايي را در مسير مشخص براي كودك رهبري كنند ، تا كودك بتواند در حوزه هايي كه براي او سودمند و ثمر بخش است اطلاعات خود را افزايش دهد . در واقع والدين با اين جهت دهي ضمن اينكه درس ادب و نزاكت را به كودك خود مي آموزند در نهايت كودك موفق و باهوش نيزخواهند داشت . همچنين ميتوانيد براي راهنمايي و دريافت اطلاعات براي پيشرفت و  كمك به كودكتان با متخصصان روانشناسي و يا در صورت عدم دسترسي به مراكز ميتوانيد با تماس به مشاوران تلفني و انلاين اطلاعات مورد نياز خود را دريافت كنيد .


برچسب:
امتیاز:
بازدید: <~PostViwe~>
+ نوشته شده: 1396/8/8 ساعت: 10 توسط:roga :

تست هوش كودكان


تست هوش كودكان

 

داشتن كودك باهوش يكي از آرزوهاي والدين است كه براي اين كار حاضرند هزينه هاي زيادي براي فرزند خود متحمل شوند و خدمات آموزشي خاصي را براي او درنظر بگيرند. اما همين موضوع هوش كودكان مقوله اي بسيار پيچيده اي است كه بايد توسط متخصصان همين زمينه اندازه گيري شود و براي اين كار آزمون ها و روش هاي مختلفي وجود دارد. تست هوش و يا سنجش ضريب هوشي كودكان در مراكز مختلف و با امكانات متفاوت از جمله آزمون هاي كتبي و يا آزمون هاي كامپيوتري انجام مي شود كه اين آزمون ها به والدين كمك مي كند تا از بهره هوشي فرزند خود آگاه شوند و تشخيص دهند و متناسب با آن خدمات و امكانات آموزشي خاصي را براي كودك خود فراهم كنند و يا در صورت پايين بودن بهره هوشي كودك با اقدامات و آموزش هاي خاص و يا درمان هاي ويژه ضريب هوشي و ديگر توانايي هاي مغزي او را افزايش دهند. از جمله آزمون هاي هوش مي توان به تست ديويد وكسلر اشاره كرد كه يكي از پرطرف دارترين آزمون ها براي سنجش بهره هوشي كودكان مي باشد كه مي توان ضريب هوشي آن ها را با توجه به رده سني آن ها تشخيص داد.

البته خود هوش مقوله پيچيده اي است كه تعريف هاي بسيار متعددي براي آن وجود دارد و مي توان المان هاي مختلفي براي سنجش هوش در نظر گرفت. شايد شما انواع هوش را شنيده باشيد، مثلاً هوش هيجاني ، هوش رياضي ، هوش نقاشي و ... به اين دليل انواع هوش وجود دارد كه تعريف يكسان و جامعي براي هوش وجود ندارد ولي معيارهاي سنجش مي تواند شناخت تقريبي از بهره هوشي كودك به ما بدهد. چيز ديگري كه از ضريب هوشي كودكان مي توان متوجه شد ، سن عقلي كودك مي باشد با اين تعريف كه هر چه بهره هوشي كودك بالا باشد سن عقلي او نيز بالاتر است.

در آزمون هاي سنجش هوش و سنجش IQ  كودكان انواع مختلف آزمون وجود دارد مانند آزمون هاي رياضي و عددي ، آزمون هاي نوشتاري ، آزمون هاي تصويري ، آزمون حافظه و ... كه اين ها با توجه به ردۀ سني كودكان مي تواند متفاوت باشد. بعد از سنجش هوش كودكان با آزمون هاي موجود ، هر آزمون طبقه بندي خاصي از ميزان هوش كودك را ارائه مي دهد. بطور مثال مي توان به طبقه بندي آزمون ديويد وكسلر اشاره كرد كه كودكان را از كودك كانا تا كودك نابغه طبقه بندي مي كند. البته بايد خاطر نشان كرد كه ضريب هوشي بسيار بالا و بالاتر از مقدار آزمون وكسلر يعني بالاتر از عدد 150 را مي توان در طبقه بندي كودكان استثنايي قرار داد.

بسيار لازم است كه والدين براي سنجش هوش كودكان خود و براي آگاهي از مقدار توانايي هاي مغزي آن ها به مراكز روانشناسي كودك و يا مشاوران متخصص كودك مراجعه كرده ولي در صورت عدم امكان از آزمون هاي آنلاين سنجش هوش و يا آزمون هاي تلفني سنجش هوش استفاده كنند.


برچسب:
امتیاز:
بازدید: <~PostViwe~>
+ نوشته شده: 1396/8/2 ساعت: 11 توسط:roga :

:: مطالب مشابه